اخذ ویزای چین

پیش از هر چیز ذکر این نکته ضروری است که برای درخواست ویزای چین نیازی به حضور در سفارت نیست. افراد متقاضی می توانند از طریق کارگزاری های فعال در این حوزه مقدمات سفر خود را مهیا نمایند و در انجام مراحل درخواست ویزا تا دریافت آن، از کمک مشاوران و متخصصان مجرب در این حوزه بهره مند شوند.
ویزای چین نیز مانند ویزای سایر کشورها در انواع گوناگونی صادر می شود. برخی از این انواع ویزا بر اساس تعداد دفعات اجازه ی ورود به کشور به سینگل، دوبل و مولتی تقسیم می شوند. این دسته بندی در خصوص ویزای همه ی کشور ها از جمله ویزای چین عمومیت دارد. برخی دیگر از دسته بندی ها بر اساس مدت زمان و هدف متقاضی از سفر انجام می شود که شرایط آن ممکن است در کشورهای گوناگون اندکی متفاوت باشد.

هزینه ویزای توریستی چین


جهت ثبت درخواست ویزای چین می توانید با ورود به سامانه جامع ویزای آنلاین عصر ویزا، پس از تایید تصدیق مدارک مورد نیاز و پرداخت هزینه به صورت اینترنتی، با توجه به نوع ویزای انتخابی، درخواست خود را ثبت نمایید. پس از آن، پیک یا سفیران سامانه عصر ویزا حداکثر تا 48 ساعت در نشانی مورد نظر حضور یافته و مدارک را دریافت و رسید را تحویل می نمایند. پس از صدور ویزا، پاسپورت شما در آدرس مورد نظر تحویل داده خواهد شد و هزینه دریافت و تحویل مدارک متقاضیان در این سامانه رایگان می باشد. این سرویس تنها برای شهروندان عزیز تهرانی می باشد.


مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای چین

موارد فوق مطابق بخش نامه 7 ژانویه 2019 دولت خلق چین الزامی می باشد:

1- اصل و و تصویر پاسپورت متقاضی با حداقل شش ماه زمان اعتبار
2- تحویل تمکن مالی بانک با ارزش حداقل 50 میلیون تومان
3- دو قطعه عکس 4×6 زمینه سفید مطالبق موارد مورد نظر سفارت چین
4- تصاویر کارت ملی و شناسنامه
5- تحویل واچر هتل و بلیط رفت و برگشت هواپیما
6- تکمیل تعهد و فرم های سفارت

سفارت جمهوری خلق چین در تهران

ساعات کاری سفارت


تحویل مدارک جهت صدور ویزا:

صبح و عصر روزهای یکشنبه، سه شنبه
و فقط صبح پنج شنبه ها
صبح ها: از ساعت 08:45 تا 12:15
عصر ها: از ساعت 14:30 تا 16:30

دریافت تایید مدارک و پاسپورت:

صبح های روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه ها
صبح ها: از ساعت 08:45 تا 12:15

جهت مشاهده موقعیت سفارت چین در نقشه گوگل بروی لینک کلیک نمایید

جهت مشاهده فرم ها و مدارک مورد نیاز می توانید به وب سایت سفارت چین در ایران مراجعه نمایید. شماره تماس سفارت چین در تهران بخش کنسولی 22802772 می باشد. جهت ارتباط از طریق ایمیل نیز می توانید با پست الکترونیکی chinaemb_ir@mfa.gov.cn ارتباط برقرار نمایید.
عصر ویزا بدون مراجعه حضوری مسافرین عزیز و گرفتن وقت به سفارت چین انواع ویزای چین را در 7 روز کاری دریافت می نماید. هزینه دریافت ویزای توریستی به صورت عادی (7 روز کاری) 115 دلار آمریکا و ویزای توریستی به صورت فوری (4 روز) 145 دلار می باشد. در حالت دیگری به صورت فوق العاده فوری عصر ویزا در کمتر از 2 روز ویزای چین را با هزینه 215 دلار برای متقاضیان سفر به این کشور دریافت می نماید.

شرایط قبول عکس پرسنلی ویزای چین

دو قطعه عکس 4×6 زمینه سفید، تمام رخ و بدون عینک

انواع ویزای چین

ویزای توریستی چین
سی روز دارای اقامت در شهرهای چین به جزء هنگ کنگ می باشد
اعتبار این نوع ویز سه ماه، از زمان صدور جهت ورود به خاک چین می باشد

ویزای چین نوع C

از آنجا که چین تبدیل به قطب مهم اقتصادی و تولیدی جهان شده است و تولیدات فراوان خود را به ویژه از طریق دریا و کشتیرانی یا از طریق جاده به اقصی نقاط جهان صادر می کند، صنعت حمل و نقل آن بسیار پر رونق و حائز اهمیت می باشد. ویزای نوع C معمولا برای افرادی صادر می شود که خدمه ی کشتی ها هستند یا روی ماشین های باربری کار می کنند. پرسنل کلیه ی وسایل نقلیه از جمله هواپیما و قطار نیز این ویزا را دارند. این نوع ویزای برای سایر افراد کاربردی نخواهد داشت و اگر از این دسته افراد نیستید و اهداف دیگری از سفر به چین دارید، باید درباره ی سایر انواع ویزای چین اطلاعات کسب نمایید.


ویزای چین برای اقامت

نوع D ویزای چین، ویژه ی اقامت است. کسانی که قصد دارند در کشور چین اقامت داشته باشند، باید ویزای نوع D را داشته باشند. داشتن این ویزا به معنای داشتن اجازه ی اقامت دائم در چین است که شامل بسیاری از افراد نمی شود. اصولا هیچ کس در هیچ کشوری نمی تواند در وهله ی اول اقامت دائم آن را بگیرد. این امر مستلزم طی پروسه ای طولانی با شرایط دشوار است اما برای کسانی که هدف حقیقی شان زندگی در چین باشد، با طی مراحلی در طول چند سال امکان پذیر خواهد شد.


ویزای تحصیلی

ویزای نوع X چین برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند، صادر می گردد. دانشجویان باید در ابتدا پذیرش خود را از سوی یکی از دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی کشور چین دریافت کنند و سپس برای دریافت ویزای چین از نوع X اقدام نمایند. ویزای چین از نوع تحصیلی خود به دو دسته تقسیم می شود. این تقسیم بندی بر اساس مدت زمان اعتبار ویزا صورت می گیرد. ویزای X1 معمول تر و رایج تر است و برای دانشجویانی صادر می شود که تحصیل آنان در کشور چین، بیش از صد و هشتاد روز زمان می برد. اما ویزای X2 نوعی از ویزای تحصیلی چین برای افرادی است که زمان تحصیل آنان کوتاه مدت است و کمتر از صد و هشتاد روز (شش ماه) به طول می انجامد. برای افرادی که قصد کارآموزی کوتاه مدتی در کشور چین را دارند این ویزا مناسب است؛ هم چنین می توانند از ویزای دیگری که آن نیز مناسب دوره های کارآموزی است و در دسته بندی نوع F قرار می گیرد، استفاده نمود.

ویزای نوع F

این نوع ویزای چین با نام مبادلاتی نیز شناخته می شود. این نوع ویزا برای افرادی که قصد بازدید از محل خاص، سخنرانی، کارآموزی، تجارت، و مبادلاتی در زمینه ی فرهنگ، علم و فن آوری و مطالعات پیشرفته دارند صادر می گردد. اعتبار این نوع ویزا از شش ماه تجاوز نخواهد کرد. بنابراین اگر تحصیل شما بیش از شش ماه طول می کشد این ویزا به کارتان نخواهد آمد.

ویزای نوع J  برای روزنامه نگاران و خبرنگاران

ویزای چین از نوع خبرنگاری برای کسانی صادر می شود که کارمند رسمی روزنامه ها و نشریات معتبر باشند. روزنامه نگارانی که برای انجام فعالیت شغلی خود باید مقیم چین باشند، می توانند این ویزا را برای خود، همسر و فرزندانشان دریافت کنند. این نوع ویزا نیز بر اساس مدت زمان اعتبار، دو دسته بندی گوناگون دارد. ویزای چین نوع J1 برای کسانی صادر می شود که قصد دارند بیش از شش ماه در چین اقامت داشته باشند. اما برای کسانی که قصد دارند کمتر از شش ماه به فعالیت بپردازند، یا برای آن دسته از خبرنگارانی که تنها سفری کوتاه برای پوشش خبری یک رویداد خاص را دارند، ویزای چین از نوع J2 صادر می گردد.

ویزای نوع L توریستی

این نوع از ویزای چین بیشترین نوع صادر شده از ویزای این کشور است. معمولا کسانی که قصد بازدید از کشور چین را دارند و هدف خاص دیگری را دنبال نمی کنند، مناسب است. ویزای توریستی معمولا برای مدت کوتاه صادر می شود و برای ماندن به مدت طولانی تر باید توضیحات و دلایل دیگری ارائه دهید تا ویزای شما از انواع دیگر متناسب با هدف و مدت اقامتتان صادر گردد. البته ویزای توریستی تنها در یک صورت قابل تمدید است و آن پیش آمدن مشکلات پزشکی برای متقاضی است؛ در غیر این صورت ویزا تمدید نخواهد شد. افرادی که با ویزای توریستی وارد چین می شوند اما اقدام به فعالیت های دیگری از جمله اقتصادی و تجاری  می نمایند به عنوان متخلف شناخته خواهند شد. چنان چه کسی قصد دارد، در چین شاغل شود، باید ویزای کاری چین را دریافت کند.

ویزای کاری نوع Z

ویزای چین از نوع Z برای افرادی که قصد کار در کشور چین را دارند، صادر می گردد. مدت زمان این ویزا بیش از شش ماه است و در صورتی صادر می شود که کارفرمایی در کشور چین به فرد متقاضی درخواست همکاری داده باشد یا انجام برنامه های کاری و تجاری متقاضی توجیهات و شواهد کافی را داشته باشد. به این ترتیب برای متقاضی و همچینن همسر و فرزندان او ویزای کاری صادر خواهد شد.

نوعی خاصی از ویزای چین با دسته بندی R

این نوع ویزا برای افراد خاصی صادر می شود که دارای استعداد ویژه ای هستند و کشور چین نیز به استعداد و توانمندی آنان نیازمند است. افرادی که به طور ویژه خلاق هستند یا دارای ضریب هوشی بالایی هستند، به نحوی که در کشور چین مفید واقع می شوند، می توانند برای دریافت این نوع ویزا درخواست بدهند. البته داشتن استعداد خاص می بایست از سوی نهاد های معتبر برای کشور چین تأیید شده باشد و طی مراحل اداری لازم برای آن اجتناب ناپذیر است.

ویزای نوع S

این نوع ویزا که به خویشاوندی نیز شناخته می شود، ویژه دیدارهای خانوادگی است.افرادی که قصد دارند به دیدار خویشاوندان نزدیک و اعضای خانواده ی خود که در کشور چین اقامت تحصیلی یا کاری دارند، بروند،   می توانند از طریق دریافت این ویزا اقدام نمایند. اعتبار ویزای خویشاوندی چنانچه از نوع S1 صادر شود، می تواند بیش از شش ماه باشد. اما برای کسانی که قصد اقامت کمتری دارند، ویزای نوع S2 مناسب خواهد بود. مقصود از نوع خویشاوندی، خویشاوندان درجه یک است که شامل همسر، والدین و فرزندان می شود.

ویزای نوع M یا ویزای تجاری

در دهه های اخیر افراد بسیاری از سراسر جهان به قصد تجارت به چین رفت و آمد می کنند. برای این دسته از افراد ویزای نوع M صادر می گردد. این نوع ویزا در گروه ویزاهای کوتاه مدت است. ویزای چین از نوع تجاری با مدت اعتبار سه ماه و اجازه ی اقامت برای یک ماه صادر می گردد که برای فعالیت ها و داد و ستدهای تجاری کافی است. اگر فردی بخواهد مدت زمان بیشتری را با این ویزا در چین سپری کند باید مدارکی برای توجیه زمان اقامت خود ارائه نماید. همچین اگر اقامت فرد بیش از زمان مجاز به دلایل پزشکی باشد، تمدید ویزا امکان پذیر خواهد بود.

ویزای ترانزیت G

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که نه تصمیمی برای اقامت در چین و نه حتی قصد سفر به مقصد این کشور را دارند؛ بلکه تنها قصد دارند از کشور چین به عنوان محل عبور به مقصد کشور سومی استفاده نمایند. این ویزا، نوع G یا ترانزیت نام دارد. این ویزا در شرایطی که نیاز باشد فردی در طول بیش از 24 ساعت در فرودگاه چین حضور داشته باشد، یا درشرایطی که فرد ناچار به ترک فرودگاه چین پیش از ادامه ی سفر خود باشد، صادر می گردد. موارد و دسته بندی های فوق، عمده ترین و رایج ترین دسته بندی ها برای ویزای چین هستند. بی تردید صلاحیت هر فرد برای ورود به کشور چین به صورت جداگانه و بر اساس مدارک و شواهد ارائه شده توسط آن فرد انجام می شود و نوع ویزای صادر شده با شرایط خاص و مدت زمان آن می تواند در مورد هر فرد متفاوت باشد.

سامانه جامع ویزای آنلاین

عصر ویزا

سامانه جامع ویزای آنلاین هم اکنون دو خدمت ویزای چین و ویزای دبی را به صورت آنلاین برای مسافرین عزیز در هر ساعت از شبانه روز فراهم نموده است. در آینده وقت های سفارت و دیگر ویزاهای کشورها نیز به صورت آنلاین در این وب سایت به آدرس my.asrevisa.com قابل دسترسی خواهد بود. عصر ویزا تحت مالکیت آژانس مسافرتی عصر پرواز، به عنوان مجری مستقیم وقت سفارت انگلیس در تهران و همچنین وقت سفارت فرانسه و ویزای تضمینی کانادا و ... در خدمت مسافرین عزیز می باشد.