حتما اسم حوزه شینگن (Schengen Area) و ویزای شینگن را شنیده اید ما قصد داریم در اینجا موضوعات و خدمات مهم و اساسی خود در دریافت ویزای شینگن را مطرح کنیم. پس با عصر ویزا همسفر همیشگی خودتان همراه باشید.


ویزای شینگن را از کدام کشورها می توان گرفت؟

ویزای شینگن به منظور تردد به منطقه ای در اروپا به نام شینگن یک نیاز اساسی به شمار می آید. با وجود اینکه برای کشورهای که به منظور سفرهای گردشگری و توریستی نیازی به ارائه ویزا برای ورود به این منطقه نیست اما برای ورود به مرزهای این منطقه برای کشورهای که نیاز به ویزا دارند به شدت سخت گیری می شود. ۲۶ کشور ازجمله اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین با لفظ شینگن شناخته شده اند و از همین رو برای وارد شدن به مرزهای این کشورها بر اساس اصطلاح رایج ایرانی ها نیاز به ویزای شینگن است. برای اخذ ویزای شینگن عموماً به زمانی در حدود ۶۰ الی ۷۵ روز نیاز است چیزی در حدود سه ماه برای طی شدن پرسه قانونی زمان نیاز است.

 
 

مبالغ ویزای شینگن ایتالیا، فرانسه، هلند:

کسر مبلغ در صورت ریجکتیهر نفر در اتاق یک تختههر نفر در اتاق دو تختهویزا+ دعوت نامه + دو شب اقامت هتل با صبحانه
100 یورو 550 یورو 450 یورو آژانس همکار
100 یورو 600 یورو 500 یورو مسافر

تاریخچه ویزای شینگن:

پس از جنگ جهانی دوم و در طی دهه 80 میلادی مذاکراتی بین کشور اروپایی جهت از بین بردن مرزها در جریان بود. این رویداد با دو ایدئولوژی روبرو بود. یک دیدگاه به حذف کامل مرزهای داخلی اتحادیه اروپا و حراست از مرزهای خارجی آن حمایت می کرد و دیدگاه دوم تمام قد مخالف این مذاکرات بود.
فرانسه و آلمان پیشگامان این حرکت بزرگ ( ویزای شینگن ) بودند و در تاریخ 17 ژوئن 1984 این موضوع را به صورت جدی در شورای اروپا مطرح کردند.
دیدگاه این کشورها بر این پایه استوار بود که باید لغو تدریجی مرزهای داخلی بین کشورهای اروپایی و به جای آن کنترل گسترده تری از مرزهای خارجی این اتحادیه صورت پذیرد.
نهایتا کمتر از یک سال در تاریخ 14 ژوئن 1985، پنج کشور آلمان، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند در یک روستای کوچک در جنوب شرقی لوکزامبورگ و در کنار رودخانه موزل با امضای سند شینگن به ویزای شینگن رسمیت دادند.
پنج سال بعد، در 19 ژوئن 1990، یک کنوانسیون برای اجرای دقیق قرارداد شینگن امضا شد.

کنوانسیون :

این کنوانسیون مسائل مربوط به لغو کنترل مرزهای داخلی، تعریف مراحل صدور روادید یکنواخت بین کلیه کشورهای عضو، بهره برداری از یک پایگاه اطلاعاتی برای همه اعضای با نام اس آی اس و ایجاد یک ساختار همکاری بین مأمورین داخلی و مهاجرت را امکان پذیر می نمود.
در 27 نوامبر 1990 ایتالیا، در 25 ژوئن 1991 پرتغال و اسپانیا به صورت همزمان و در تاریخ 6 نوامبر 1992 یونان به ویزای شینگن پیوست اند. همکنون این حوزه 26 عضو دارد.


پنج سال بعد، در 19 ژوئن 1990، یک کنوانسیون برای اجرای دقیق قرارداد شینگن امضا شد. این کنوانسیون مسائل مربوط به لغو کنترل مرزهای داخلی، تعریف مراحل صدور روادید یکنواخت بین کلیه کشورهای عضو، بهره برداری از یک پایگاه اطلاعاتی برای همه اعضای با نام اس آی اس و ایجاد یک ساختار همکاری بین مأمورین داخلی و مهاجرت را امکان پذیر می نمود.
در 27 نوامبر 1990 ایتالیا، در 25 ژوئن 1991 پرتغال و اسپانیا به صورت همزمان و در تاریخ 6 نوامبر 1992 یونان به ویزای شینگن پیوست اند. همکنون این حوزه 26 عضو دارد.

اکثر کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا هستند که برای ورود به این کشورها نیاز به ویزای شینگن است. به جزء انگلیس، رومانی، بلغارستان، قبرس و ایرلند.
از آنجایی که اکثر کشورهای اروپایی عضو پیمان شینگن هستند و در حوزه کشورهای شینگن قرار دارند لذا به موجب پیمان شینگن دارای مرزهای مشترکی هستند ، در نتیجه شهروندان حوزه شینگن نیازی به اخذ و دریافت ویزای شینگن ندارند و می توانند آزادانه در بین کشورهای حوزه شبنگن رفت و آمد کنند ، ولی شهروندان خارج از این پیمان برای سفر به این کشورها باید به دریافت و اخذ ویزای اروپا اقدام کنند.
ویزای شینگن اجازه سفر برای مدت زمان حداکثر 90 روز را در بازه زمانی 180 روزه در اختیار متقاضیان می گذارد.

اتحادیه اروپا و تغییرات ویزای شینگن

هرساله اتحادیه اروپا تغییراتی را در سیاست های خود ایجاد می کند و این اقدامات توسط دستورالعمل های ابلاغی، اطلاع رسانی می شود. مطابق آمار رسمی این اتحادیه در سال 2016 میلادی، از 26 کشور عضو شینگن مجموع 13 میلیون و 900 هزار ویزای شینگن برای متقاضیان صادر شده است و به نظر می رسد قطار تغییرات جدید این اتحادیه هم اکنون در ایستگاه ویزای شینگن متوقف شده است.
هاینز بکر (Heinz Becker)، سخنگوی حزب سیاسی مردم اروپا (EPP) به عنوان یکی از بزرگترین احزاب این اتحادیه در جدیدترین مصاحبه خود گوشه ای از این تغییرات را در رسانه ها تشریح نموده است. به گفته بکر: تغییرات جدید ویزای شینگن بسیار سودمند خواهد بود و به مراتب تعداد بیشتری بازدید کننده را به منطقه اروپا جذب می نماید.
سخنگوی این حزب در ادامه گفت: "حدود 14 میلیون ویزای کوتاه مدت با پروسه کاملا دیجیتال فقط در طی سال گذشته صادر شده است و امید است با معرفی ویزای مولتی برای مسافران عادی، تعداد ویزای شینگن پس از تصویب این قانون رشد قابل قبولی را داشته باشد." بکر افزود: "یک اقتصاد قوی تر و فرهنگ غنی تر اروپایی، نتیجه نهایی این امر خواهد بود و تغییرات جدید در صدور ویزای شینگن برای افرادی که قوانین را رعایت نمی کنند و یا قصد بی اعتنایی و یا دور زدن آن ها را خواهند داشت، بسیار نا امید کننده خواهد بود. "

بعضی از تغییرات پیشنهادی (7 مورد) جهت دریافت ویزای شینگن عبارتند از:

1- افزایش 33 درصدی قیمت اخذ ویزای شینگن
2- کوتاه تر شدن پروسه اخذ ویزای شینگن
3- امکان درخواست ویزای شینگن 9 ماه قبل از تاریخ سفر
4- عدم نیاز به مراجعه حضوری برخی از متقاضیان
5- حذف بیمه سفر از پروسه درخواست ویزا
6- ارائه درخواست ویزا به سفارتخانه های دیگر کشورهای عضو پیمان شینگن در صورت دارا بودن یکی از دو شرط زیر:
* در کشور ثالث، سفارتخانه آن کشور امکان ارائه خدمات کنسولی یا ایجاد نمایندگی در آن کشور را نداشته باشد.
** نزدیک ترین سفارتخانه آن کشور جهت اخذ ویزای شینگن، 500 کیلومتر دور تر از محل سکونت متقاضی در کشور خود باشد.
7- تسهیلات ویژه هنرمندان و تورهای ورزشی حرفه ای در اتحادیه اروپا و همچنین ویزای مولتی شینگن برای مسافران دائم سفر

هم اکنون شورای اروپا و پارلمان اروپا در حال مذاکره برای رسیدن به تغییرات جدید ویزای شینگن می باشند. در حال حاضر مسافران 104 کشور برای ورود به اتحادیه اروپا نیاز به دریافت ویزای شینگن برای اقامت بیش از 3 ماه در این اتحادیه دارند. آمار و ارقام ویزای شینگن نشان می دهد که تعداد متقاضیان ویزا در چند سال اخیر، پیش از50% افزایش یافته است.


انواع ویزای شینگن:

ویزای شینگن به عنوان نوع A:

صرفا برای استفاده از فرودگاه کشورهای حوزه شینگن است وقتی که قصد خروج از فرودگاه را ندارید و فقط جهت تعویض بلیط خود به یک کشوری خارج از حوزه شینگن، از فرودگاه استفاده می کنید. به همین دلیل نام دیگر این ویزای اروپا ، ویزای ترانزیت فرودگاهی است. یکی از مدارک مهم جهت دریافت این ویزا، مدرکی است که نشان دهد که متقاضی قصد اقامت در حوزه شینگن ندارد.

ویزای شینگن به عنوان نوع B:

با استفاده از این ویزا مسافر اجازه دارد به مدت محدود 5 روز از خاک کشوری که در حوزه شینگن است عبور کند. این ویزا هم نوعی ویزای ترانزیتی است. در این مورد مسافر اجازه خروج از فرودگاه را دارد.

ویزای شینگن به عنوان نوع C:

سه نوع ویزا در زیر مجموعه خود دارد. که متقاضی با توجه به شرایط و هدف از سفر یک مورد را انتخاب می کند.

ویزای شینگن با عنوان  (یکبار ورود):

فقط اجازه یک بار ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگن را صادر می کند. اگر ویزا اعتبار هم داشته باشد بلافاصله با ترک کشور مقصد، ویزا باطل می شود.

ویزای شینگن با عنوان  (دوبار ورود):

در یک زمان مشخصی مسافر اجازه دارد تا دو بار وارد کشور حوزه شینگن شود. از جهاتی مشابه ویزای یکبار ورود است.

ویزای شینگن چند بار ورود با عنوان (ویزای مولتی):

اعتباری 90 روزه دارد. زمانی که مسافر وارد یکی از کشورهای حوزه شینگن شد این زمان محاسبه می شود. در واقع 90 روز به ازای هر 6 ماه از سال, ویزای بلند مدت است برای افرادی که قصد دارند چندین بار در طول سال به کشورهای حوزه شبنگن رفت و آمد کنند.

ویزای شینگن ملی D:

فردی که قصد دارد به مدت محدودی فقط به یکی از کشورهای حوزه شینگن سفر کند و قصد سفر به دیگر کشورهای حوزه شینگن را ندارد می تواند برای دریافت و اخذ این نوع از ویزای اروپا اقدام کند. در واقع این نوع ویزای اروپا جهت یکبار ورود برای متقاضیان صادر می گردد و بیشتر برای دانشجویان، بازرگانان، هنرمندان، ورزشکاران و همچنین موارد پزشکی فوری صادر می شود.

ویزای VLT:

برای هموطنان ایرانی، ویزای اروپا به سه دسته تقسیم می شود.

1- ویزای انگلیس ( وقت سفارت انگلیس )
2- ویزای شینگن
3- ویزای اروپای شرقی
وقت سفارت جهت اخذ و دریافت ویزای شینگن: در انتخاب سفارت بهتر است به موارد زیر توجه کنید که تجربه بسیاری از مسافران نیز است. اولین کشوری که قصد دارید در حوزه شینگن وارد آن شوید. جهت تعیین وقت به سفارت همان کشور مراجعه کنید. برای تعیین وقت، به سفارت کشوری مراجعه کنید که قرار است مدت بیشتری در آن باشید. اگر دعوتنامه ای از کشوری دارید برای تعیین وقت، به سفارت همان کشور مراجعه کنید. بهتر است از 2 ماه قبل سفر برای تعیین وقت سفارت اقدام کنید. این به دلیل شلوغی در سفارت ها است. شما می توانید برای هرگونه فعالیت در زمینه ی ویزای اروپا می توانید با عصر ویزا همراه شوید و از دیگر خدمات عصر ویزا مثل: وقت سفارت انگلیس تهران ، ویزای تضمینی کانادا و وقت سفارت انگلیس تهران بهره مند شوید. از قدم اول تا رسیدن به مقصد نهایی در کنارتان خواهیم بود.

 ویزای شینگن و باید و نبایدهای نهایی

ما این مهم را برای شما فراهم آورده ایم که در دنیای مدرن امروز در کمترین زمان ممکن به هر آنچه که به جهت مسافرت های خارج از مرز نیاز شما است دست پیدا کنید. امید است مواردی که به جهت اخذ ویزای شینگن برای شما بازگو شود مفید فایده واقع شده باشد. شما به راحتی با عصر ویزا می توانید ویزای شینگن خود را بدون هیچ دغدغه و نگرانی تهیه کنید برای این مهم به شما توصیه می کنیم به وب سایت ما سری بزنید و از طریق پل های ارتباطی که برای شما در نظر گرفته شده است راهکارهای موردنیاز برای اخذ ویزای شینگن را از مشاورین ما جویا شوید.

کلام آخر برای اخذ ویزای شینگن

ویزای شینگن همان طور که در طی مقاله بالا به آن اشاره شد به منظور سفر به منطقه ای از اروپا صادر می شود. این ویزا در یک دسته بندی کلی به سه دسته ویزای موقت به منظور سفرهای گردشگری، ویزای کاری و برای مدت زمانی بیش از سه ماه و ویزای برای اقامت تحصیلی برای دوره طولانی مدت صادر می شود. حال بر اساس شرایط مد نظری که سفارت خانه مد نظر قرار داده است باید مدارکی در راستای هر کدام از این سفرها بسته به نوع ویزای که مد نظر شما است برای اخذ ویزای شینگن ارائه شود. برای دریافت ویزای شینگن به منظور رفاه حال شما توصیه می شود سه هفته یا تقریباً یک ماه قبل از اقدام به سفر به سفارت خانه مقصد مد نظر مراجعه کنید و برای درخواست ویزای شینگن اقدام کنید؛ زیرا فرایند اداری ویزای شینگن قدری زمان بر است. شما بر اساس مدت زمانی که قصد اقامت در کشورهای منطقه شینگن را دارید می توانید ویزای مدنظر خود را انتخاب کنید. از همین رو می توانید ویزای شینگن را بر اساس یک شهر یا چند شهر در اختیار داشته باشید؛ زیرا شما با در اختیار داشته ویزای شینگن به ۲۶ کشور در اروپا می توانید بدون هیچ مشکلی سفر داشته باشید.

فرم درخواست ویزای شینگن

مشخص کردن و انتخاب نوع ویزای شینگنارسال ایمیل به سفارت مورد نظر
دریافت ایمیل از سفارت و مشخص شدن وقت سفارتمصاحبه و انگشت نگاری
پرداخت هزینه صدور ویزای شینگن و تحویل مدارک لازم به سفارت
لازم است بدانید افرادی که قصد دارند ویزای شینگن تهیه کنند باید انگشت نگاری و تصویر چهره، و الگوی عنبیه چشم آنها در سفارت ثبت شود ، که اصطلاحا به آن ویزای بیومتریک می گویند که این روند اجباری است.
دریافت و اخذ ویزای شینگن همانند سایر ویزاها مدارک خاصی لازم دارد که با توجه به نوع ویزای شینگن می تواند متفاوت باشد. لذا ما سعی کردیم مدارک مهم را لیست کنیم که تقریبا در انواع ویزای شینگن ، مشترک است.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن :

1-شناسنامه و پاسپورت
2-بلیط رفت و برگشت سفر شما
3-اگر دعوت شده اید اصل دعوت نامه
4-مدارکی جهت رزرو هتل در کشور مقصد
5-کپی صفحات گذرنامه
6- عکس رنگی
7- ترجمه دقیق اسناد رسمی شغلی و منابع مالی
8- اصل و ترجمه بیمه تامین اجتماعی
9- اصل و ترجمه سند ملکی
10- پرینت حساب بانکی که نشان از تمکن مالی فرد متقاضی ویزای شینگن است. با توجه به نوع ویزا این مبلغ متفاوت است.
11- بیمه نامه مسافرتی برای متقاضی ویزای شینگن که برای ورود به حوزه شبنگن الزامی است.
12- پرداخت هزینه ویزای شینگن بر حسب یورو می باشد.
13- اگر تمدید به موقع انجام نشود برای دریافت مجدد ویزای شینگن دچار مشکل خواهید شد.

توضیحاتی که باید بدانیم :

مواردی که نیاز است بدانیم اشاره می کنیم که البته این موارد از تجربه مسافران به حوزه شینگن گفته شده است.
کشور آلمان و اتریش توجهی ویژه به زبان آلمانی مهاجران دارند.
بیشترین آمار توریستی ویزای اروپا متعلق به کشور فرانسه است.
کشور آلمان، اتریش، فرانسه و هلند تقریبا راحت تر از سایر کشورها ویزای اروپا صادر می کنند.
هزینه های زندگی در کشورهای حوزه شبنگن متفاوت است. اگر قصد مهاجرت به این کشورها را دارید بهتر است از کمک مشاورین و متخصصین عصر ویزا بهره مند شوید.
کشور اتریش مهد موسیقی و از لحاظ کیفیت آموزش در رده بالایی قرار دارد.


بلوار نلسون ماندلا (جردن)، نبش خیابان کاج آبادی، پلاک 204 طبقه سوم - تلفن تماس: 75104-021